Diet Tips

Are healthy snacks more expensive? Let’s put it to the test

I urged guardians to send their kids to class with solid tidbits, (for example, natural product, entire grains and yogurt) rather than treats like treats, confection and chips. The reaction that I got was extremely strong, particularly from government funded teachers who do see a distinction in kids who eat a more adjusted eating regimen.

In any case, a few perusers noticed that they send treats since they are more affordable than sound bites. I didn’t know this to be valid, and needed to test it for myself.

In this way, I went by two markets and one online merchant to get the costs for regular bites and treats. This is what I found.

Practical tidbits:

My outcomes to a great extent fit with an investigation discharged a week ago by the United States Agriculture Department, which found that most organic products, vegetables and other sound nourishments cost not as much as sustenances high in fat, sugar and salt. These discoveries counter the basic misperception that garbage sustenance is less expensive than nutritiously adjusted alternatives. Phew.

I analyzed nourishments by taking a gander at the bit estimate that would normally be eaten – i.e. one banana versus one chocolate bar. At 37 pennies, a banana would beat the $1.25 chocolate bar, and furthermore gives fiber, potassium and magnesium that are deficient in the greasy, sugar-loaded treat.

My outcomes? Per serving, most sound bites cost around 51 pennies, while treats are around 70 pennies. It’s not an immense value contrast, but rather it positively demonstrates the point that sound bites are not more costly than sugary or salty treats.

Obviously, this example was not valid for each illustration. As you will find in the outline underneath, some solid bites are costly and a few treats are bargain basement. You need to search around and think about.

However, when a treat is less expensive than a sound bite, I would provoke you to recollect that we can’t just judge a tidbit in view of fiscal expenses. It’s additionally vital to think about the cost to your youngster’s long haul wellbeing. What’s more, all things considered, solid bites prevail upon treats unfailingly.

The cost of treats:

  •  50 g potato chips = $0.82
  • 50 g pretzels = $0.47
  •  1 Bear Paw = $0.62
  • 1 store-prepared treat = $0.50
  •  Cereal grain bar = $0.46
  •  42 g chocolate bar = $1.25
  •  1 Froot by the Foot = $0.62
  •  50 g Goldfish wafers = $0.62
  •  50 g Real Fruit chewy candies = $0.78
  •  1 store-heated raisin scone = $0.86
  •  1 store-heated carrot biscuit = $0.75

The cost of solid tidbits:

  •  1 medium apple = $0.61
  •  1 medium banana = $0.37
  •  2 carrot sticks = $0.40
  •  1 medium pear = $0.72
  •  ½ glass grapes = $0.53
  •  ½ glass edamame = $0.48
  •  1 kiwi organic product = $0.50
  •  1 entire grain granola bar = $0.55
  •  ½ glass green peppers = $0.44
  •  50 g entire grain Triscuit saltines = $0.51
  •  1 x 7 inch entire grain tortilla with 1 tbsp sans nut margarine = $0.53
  •  3 glasses air-popped popcorn = $0.16
  •  ½ glass simmered chickpeas = $0.42
  •  ¾ glass yogurt = $0.79
  •  1 cut of entire grain bread with 25 g cheddar = $0.58

It is conceivable to offer your children solid tidbits and still remain inside a tight nourishment spending plan. It may require more exertion (peeling carrots versus hurling a pre-wrapped treat into a pack), yet the long haul strength of your youngsters is absolutely justified, despite all the trouble!

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

Health Guru provides you with daily tips on health and beauty, including natural remedies, medicine, healthy food&drinks, weight loss and much more. Its Your daily Health, Wellness, Beauty, Fitness and Lifestyle digest

Copyright © 2015-2018 Health Guru.

To Top